3VA5125-5ED11-0AA0 | Siemens
Circuit breaker, 1 pole, M Curve, 25 A, DIN rail, 3VA5125-5ED11-0AA0
Order No.: 81P3731
EAN: 4042948838457
MPN:
3VA5125-5ED11-0AA0
3VA51255ED110AA0
Series: 3VA5
3VA5125-5ED11-0AA0 Siemens Circuit Protectors
1 pcs.
Circuit breaker 3VA5 UL frame 125 breaking capacity class M 35kA @ 277V 1-pole, line protection TM210, FTFM, In=25A overload protection Ir=25A fixed short-circuit protection Ii=12 x In without connection 3VA5 molded-case circuit breaker for cable protection, UL approval. As an important element of SENTRON protective components for industrial and infrastructure applications, the 3VA UL molded-case circuit breakers from Siemens provide effective plant and starter protection thanks to reliable shutdown in the event of an overload or short circuit. The 3VA UL sets new standards in terms of flexibility and the variety of modular accessories available. The 3VA UL molded-case circuit breakers also offer the perfect conditions for machine and switchgear manufacturers who export worldwide. Alongside the IEC standard, both the 3VA5 and 3VA6 range also meet the UL standard. All functions can therefore be implemented and used for systems worldwide.
Product type circuit breaker
Pin number 1 pole
Rated current 25 A
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 415 V