ILM62CMD20A000 | Schneider Electric
Connection module for LXM62PD84A11000, L 310 mm, 20 A, ILM62CMD20A000
Order No.: 02P8111
EAN: 3606485305523
MPN:
ILM62CMD20A000
Series: Lexium 62 ILM
ILM62CMD20A000 Schneider Electric Accessories for Motors and Gears
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 46 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Connector module, ILM62CMD20A000, Schneider Electric
This product is part of the PacDrive 3 range, an offer of connection accessories. This connection module features SERCOS III interface. It is an integrated servo motor with a supply voltage of 250 V to 700 V and an input current of 20 A. It is an IP20 rated product. Its dimensions are 44.5 mm (width) x 270 mm (depth) x 310 mm (height). It weighs 3 kg. It is suitable for use in general machine control, packaging machine automation, material handling applications. It supports natural convection cooling system. Lexium 62 ILM integrated servo modules can be controlled with all PacDrive LMC Eco and Pro/Pro 2 series motion controllers via SERCOS communication. Multiaxis integrated servo drives from 0.31kW to 1.91kW for automation solutions based on PacDrive 3.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type connection module
Length 310 mm
Rated current 20 A