FN9255M-15-06 | Schaffner
IEC inlet filter C14, 50 to 400 Hz, 15 A, 250 VAC, 130 µH, faston plug 6.3 mm, FN9255M-15-06
Order No.: 08D1129
EAN: 7612774687627
MPN:
FN9255M-15-06
817823
FN9255M-15-06 Schaffner Interference suppression filter
60 pcs.
IEC inlet filter, FN9255M-15-06, SCHAFFNER
  • Excellent thermal behavior
  • Rear mount version
Version IEC inlet filter C14
min. frequency 50 Hz
max. frequency 400 Hz
Rated current 15 A
Rated Voltage 250 VAC
Capacity X|Y X2 100 nF, Y1 2.2 nF, Y2 1 nF
Inductance per line 130 µH
Connection faston plug 6.3 mm
integrated switch No
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 85 °C