FN9255-10-06 | Schaffner
IEC inlet filter C14, 50 to 400 Hz, 10 A, 250 VAC, 200 µH, faston plug 6.3 mm, FN9255-10-06
Order No.: 08D1117
EAN: 7612774684688
MPN:
FN9255-10-06
817780
FN9255-10-06 Schaffner Interference suppression filter
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
60 pcs.
IEC inlet filter, FN9255-10-06, SCHAFFNER
Features
  • Excellent performance/size ratio
  • High saturation resistance
  • Excellent thermal behavior
Applications
  • LCD and OLED Displays
  • Computing & accessories
  • Test and measurement equipment
  • Portable electrical and electronic equipment
  • Single-phase power supplies, switch-mode power supplies (SMPS)
  • Medical devices (MDD)
Technical specifications
Filter Property Value
Version IEC inlet filter C14
min. frequency 50 Hz
max. frequency 400 Hz
Rated current 10 A
Rated Voltage 250 VAC
Capacity X|Y X2 100 nF, Y1 2.2 nF, Y2 1 nF
Inductance per line 200 µH
Connection faston plug 6.3 mm
Number of phases 1
With fuse No
integrated switch No
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 85 °C