EH28-2.0-02-11M | Schaffner
Common mode choke, PCB mounting, 11 mH, 2 A, EH28-2.0-02-11M
Order No.: 71D1932
EAN: 7612774459033
MPN:
EH28-2.0-02-11M
801088
EH28-2.0-02-11M Schaffner Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
500 pcs.
Common mode choke, EH28-2.0-02-11M, SCHAFFNER
Features
  • Compact and light weight
  • Low magnetic leakage flux
  • Sectional winding
Applications
  • Input filters for switch mode power supplies
  • TVs, VCRs, multimedia and audio equipment
  • AC/AC converters
  • Office automation, communications and other electronic devices
Technical specifications
Filter Property Value
Product type common mode choke
Inductance 11 mH
DC current 2 A
Tolerance ±30 %
DC resistance 162 mΩ
Measuring frequency 10 kHz
Design PCB mounting
Length 28 mm
Width 28 mm
Height 22.9 mm