R-78C3.3-1.0 | RECOM
DC converter, 7-42 VDC, 3.3 W, 1 output, 3.3 VDC, 89 % efficiency, R-78C3.3-1.0
Order No.: 33C460
EAN: 4099891335243
MPN:
R-78C3.3-1.0
Series: R-78C-1.0
R-78C3.3-1.0 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78C3.3-1.0 RECOM DC/DC Converters Image 2
R-78C3.3-1.0 RECOM DC/DC Converters Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 84 pcs.
42 pcs.
84 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converters, type Recom R-78C.
Technical attributes (type, input voltage range, output voltage, output current, efficiency at min./max. input voltage): R-78C3.3-1.0, 8.0 to 42 V, 3.3 V, 1.0 A, 89/79 %
Number of outputs 1
Output current 1 A
Output voltage DC 3.3 VDC
Input voltage AC 7-42 VDC
Power 3.3 W
efficiency 89 %
Design SIP3
Length 11.6 mm
Width 8.5 mm
Height 10.4 mm