R-78B5.0-1.5L | RECOM
DC converter, 6.5-18 VDC, 7.5 W, 1 output, 5 VDC, 94 % efficiency, R-78B5.0-1.5L
Order No.: 33C456
EAN: 4099891335236
MPN:
R-78B5.0-1.5L
Series: R-78B-1.5
R-78B5.0-1.5L RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78B5.0-1.5L RECOM DC/DC Converters Image 2
R-78B5.0-1.5L RECOM DC/DC Converters Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 42 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
20 pcs.
42 pcs.
84 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converter, type Recom R-78B..L.
Technical attributes (type, input voltage range, output voltage, output current, efficiency at min./max. input voltage): R-78B5.0-1.5L, 6.5 to 18 V, 5.0 V, 1.5 A, 94/92 %
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 1.5 A
Output voltage DC 5 VDC
Input voltage AC 6.5-18 VDC
Power 7.5 W
efficiency 94 %
Design SIP3
Length 17.5 mm
Width 11.5 mm
Height 8.5 mm