ERJ6ENF43R2V | Panasonic
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 43.2 Ω, 0.125 W, ±1 %, ERJ6ENF43R2V
Order No.: 84E8152
EAN: 4099879330499
MPN:
ERJ6ENF43R2V
Series: ERJ6E
ERJ6ENF43R2V Panasonic SMD Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 4 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
50000 pcs.
SMD Thick film resistor, ERJ6ENF43R2V, Panasonic
Resistor, Thick film, SMD 0805, 43.2 Ω, 0.125 W, ±1 %
Features
  • Small size and lightweight
  • High reliability
  • Suitable for both reflow and flow soldering
  • Low Resistance Tolerance
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 43.2 Ω
Tolerance ±1 %
Power 0.125 W
Design SMD 0805 (2012)
Temperature coefficient ±100 ppm/K
Technology thick film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
Length 2 mm
Width 1.2 mm
Height 0.6 mm