ERJ12SF2672U | Panasonic
Resistor, thick film, SMD 2010 (5025), 26.7 kΩ, 0.75 W, ±1 %, ERJ12SF2672U
Order No.: 84E0948
EAN: 4099879283665
MPN:
ERJ12SF2672U
Series: ERJ12
ERJ12SF2672U Panasonic SMD Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 3 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5000 pcs.
SMD Resistor, ERJ12SF2672U, Panasonic
Resistor, Thick film, SMD 2010, 26.7 kΩ, 0.75 W, ±1 %
Features
  • Small size and lightweight
  • High reliability Metal glaze thick film resistive element and three layers of electrodes
  • Compatible with placement machines Taping packaging available
  • Suitable for both reflow and flow soldering
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 26.7 kΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.75 W
Design SMD 2010 (5025)
Temperature coefficient ±100 ppm/K
Technology thick film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
Length 5 mm
Width 2.5 mm
Height 0.6 mm