0451.400MRL | Littelfuse
SMD fuse 6.1 x 2.69 mm, 400 mA, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 50 A breaking capacity, 0451.400MRL
Order No.: 55P7824
EAN: 4099889099737
MPN:
0451.400MRL
Series: 451
0451.400MRL Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 11 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
SMD-Fuse, 0451.400MRL, Littelfuse
Features
  • Wide operating temperature range
  • Wide range of current
  • Very fast-acting
  • RoHS-compatible and halogen free
Applications
  • LCD backlight inverter
  • Wireless basestation
  • Office automation equipment
Version SMD fuse
Design 6.1 x 2.69 mm
Enclosure SMD
Rated current 400 mA
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 50 A
Length 6.1 mm
Width 2.69 mm
Height 2.69 mm