KB-2300EW | Kingbright
LED-Light bar red 627nm 29mcd 30mA KB-2300EW
Order No.: 66S9063
EAN: 4099879006264
MPN:
KB-2300EW
KB-2300EW Kingbright Light Bars
Image may differ
No longer available from manufacturer
Available: 22 pcs.
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
LED Light bar, KB-2300EW, Kingbright
Features
  • Uniform light emitting area
  • Low current operation
  • Easily mounted on P.C. boards or industry standard sockets
  • Flush mountable
  • Excellent on/off contrast
  • Can be used with panels and legend mounts
  • Mechanically rugged
  • RoHS compliant
Applications
  • Home and smart appliances
  • Display time and digital combination
  • Industrial and instrumental applications
  • Numeric status
Technical specifications
Filter Property Value
Light intensity min. 0.012 cd
Light intensity typ. 0.029 cd
Wavelength 617 nm
Lens white-diffuse
Colour red
Rated current 30 mA
Assembly THT
Length 9.94 mm
Width 3.81 mm
Height 6.12 mm