CA016M0100RED-0605 | Kemet
Electrolytic capacitor, 100 µF, 16 V (DC), ±20 %, SMD, Ø 6.3 mm, CA016M0100RED-0605
Order No.: 10D3098
EAN: 4099879865069
MPN:
CA016M0100RED-0605
EDK016M0100RED-0605
Series: CA
CA016M0100RED-0605 Kemet Electrolytic Capacitors Image 1
CA016M0100RED-0605 Kemet Electrolytic Capacitors Image 2
Image may differ
Next delivery: 9,662 pcs. on 2026-08-14
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
For surface mounting and high soldering heat load, suitable for use at temperatures of up to +85 °C
Version polar
Capacity 100 µF
Rated voltage (DC) 16 V
Tolerance ±20 %
Ripple current 70 mA
Design SMD
diameter 6.3 mm
Length 5.4 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C