K13545L63D | Kasp
All weather padlock, high shackle, level 7, shackle (H) 63 mm, steel, (B) 58 mm, K13545L63D
Order No.: 03L4882
EAN: 5013969244793
MPN:
K13545L63D
K13545L63D Kasp Locks, Padlocks
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 30 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
3 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
- Padlock designed for extreme weather conditions
- Plastic coated and chrome plated hardened steel shackle
- extra strength and resistance to corrosion
- Plastic coated nickel plated laminated steel body
- Double bolted locking mechanism
- extra strength to resist torsion and pull attacks
- 5 pin cylinder with anti pick mushroom pins
- Keyhole cover - protects the mechanism from dirt and moisture
- Paracentric keyway
- Supplied with 2 keys
- Padlock width: 58 mm
- Shackle diameter: 12 mm
- Internal shackle height: 63 mm
Technical specifications
Filter Property Value
Version all weather padlock, high shackle
Security Rating 7
Shackle Diameter 12 mm
Stirrup inner height 63 mm
Width 58 mm