JFCR30L-12G063 LF | JST
Ribbon cable, 12 pole, pitch 0.635 mm, 0.06 mm², AWG 30, PVC, JFCR30L-12G063 LF
Order No.: 94F3950
EAN: 4099891234881
MPN:
JFCR30L-12G063 LF
This item is no longer available.
As an alternative, we recommend the following item:
Ribbon cable, 12 pole, pitch 0.635 mm, 0.06 mm², AWG 30, PVC, gray, FBL 12P AWG30 GRAU
Order No.: 94F431
Manufacturer: Rautronic
Flat ribbon cables, 0.635 mm grid, type JST JFCR30L-.
Technical specifications
| Filter | Property | Value |
|---|---|---|
| Version | flat ribbon cable | |
| Number of cores | 12 | |
| Grid | 0.635 mm | |
| Cable cross-section | 0.06 mm² | |
| AWG cross-section | AWG 30 | |
| Cable material | copper, tin-plated | |
| Core insulation material | PVC | |
| Width | 7.62 mm | |
| Height | 0.64 mm | |
| Halogen free | No | |
| Shielding | unshielded | |
| Rated voltage | 150 V | |
| Test voltage | 1.5 kV | |
| Temperature range (unmoved) | -20 °C to 105 °C | |
| Temperature range (active) | -20 °C to 105 °C |