HR10-7P-4S(73) | HIROSE
Socket, 4 pole, solder cup, push pull, straight, HR10-7P-4S(73)
Order No.: 67F6306
EAN: 4099889732382
MPN:
HR10-7P-4S(73)
Series: HR 10
HR10-7P-4S(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 1
HR10-7P-4S(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 2
Subject to prior sale
20 pcs.
Circular connector with push-pull lock, type Hirose HR10.
Solder terminals; Dielectric strength: 500 VAC/min. Current rating: 2.0 A. Insulation resistance: 1.0 Gohm. Contact resistance: max. 10 mohm.
Circular connector, full metal version, type HR10.
Contacts: gold-plated.
Sockets, straight.
Technical attributes (type, number of poles, dimensions): HR10-7P-4S(73), 4-pole, A 28.5, B 11, C 7.0, D 5.2 mm
Technical specifications
Filter Property Value
Version socket
Cable cross-section 11 mm²
Pin number 4 pole
Orientation straight
Contact connection solder cup
Type of locking push pull
Cable diameter 5 mm