HR10-10R-12S(73) | HIROSE
Panel socket, 12 pole, solder cup, push pull, straight, HR10-10R-12S(73)
Order No.: 67F6360
EAN: 4099889732634
MPN:
HR10-10R-12S(73)
Series: HR 10
HR10-10R-12S(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 1
HR10-10R-12S(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 2
HR10-10R-12S(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
500 pcs.
Circular connector with push-pull lock, type Hirose HR10.
Solder terminals; Dielectric strength: 300 VAC/min. Current rating: 2.0 A. Insulation resistance: 1.0 Gohm. Contact resistance: max. 10 mohm.
Receptacles, female, with solder pins, type HR10.
Contacts: silver-plated.
Technical attributes (type, number of poles, dimensions): HR10 - 10R - 12S(73), 12 - pole, A 16, B 14, C 11.9, D M11 x 0.75 mm
Technical specifications
Filter Property Value
Version panel socket
Cable cross-section 14 mm²
Pin number 12 pole
Orientation straight
Contact connection solder cup
Type of locking push pull
Cable diameter 7 mm