1455N1201RD | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 120 x 103 x 53 mm, red, IP54, 1455N1201RD
Order No.: 61H1413
EAN: 4099889526042
MPN:
1455N1201RD
Series: 1455 METAL
1455N1201RD Hammond General Purpose Enclosures Image 1
1455N1201RD Hammond General Purpose Enclosures Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Enclosure, 1455N1201RD, Hammond
Features
  • Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing.
  • Sized for standard Eurocards
  • P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body.
  • Extruded body includes a slide removable “belly” plate - except in smaller sizes “A” through “D”
Technical specifications
Filter Property Value
Material aluminum
Length 120 mm
Width 103 mm
Height 53 mm