1455K1601RD | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 160 x 78 x 43 mm, red, IP54, 1455K1601RD
Order No.: 61H1405
EAN: 4099889525960
MPN:
1455K1601RD
Series: 1455 METAL
1455K1601RD Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Subject to prior sale
Enclosure, 1455K1601RD, Hammond
Features
  • Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing.
  • Sized for standard Eurocards
  • P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body.
  • Extruded body includes a slide removable “belly” plate - except in smaller sizes “A” through “D”
Material aluminum
Length 160 mm
Width 78 mm
Height 43 mm