SMCC-471J-02 | Fastron
RF choke, axial, 470 µH, 170 mA, SMCC-471J-02
Order No.: 74D332
EAN: 4099889009385
MPN:
SMCC-471J-02
Series: SMCC
SMCC-471J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
SMCC-471J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 209 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
RF inductor, SMCC-471J-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 470 µH
DC current 170 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 7.9 Ω
Measuring frequency 790 kHz
Quality Q Q 70
Design axial
Length 9.5 mm