SMCC-1R2J-02 | Fastron
Choke, axial, 1.2 µH, 1150 mA, SMCC-1R2J-02
Order No.: 87D2980
MPN:
SMCC-1R2J-02
Series: SMCC
SMCC-1R2J-02 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, SMCC-1R2J-02, Fastron
Product type choke
Inductance 1.2 µH
DC current 1150 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 0.18 Ω
Measuring frequency 7.96 MHz
Quality Q Q 50
Design axial
Length 9.5 mm