SMCC-161M-02 | Fastron
Choke, axial, 160 µH, 270 mA, SMCC-161M-02
Order No.: 87D3029
MPN:
SMCC-161M-02
Series: SMCC
SMCC-161M-02 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, SMCC-161M-02, Fastron
Product type choke
Inductance 160 µH
DC current 270 mA
Tolerance ±20 %
DC resistance 3 Ω
Measuring frequency 0.79 MHz
Quality Q Q 70
Design axial
Length 9.5 mm