SMCC-152J-02 | Fastron
RF choke, axial, 1.5 mH, 100 mA, SMCC-152J-02
Order No.: 74D338
EAN: 4099889009439
MPN:
SMCC-152J-02
Series: SMCC
SMCC-152J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
SMCC-152J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 504 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Axial wired fixed inductance, SMCC-152J-02, Fastron
Leaded inductors, type Fastron SMCC.
Ultra compact BC (Bobbin Core) chokes. With color coding rings
  • With ferrite core, type SMCC.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 1.5 mH
DC current 100 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 21.6 Ω
Measuring frequency 250 kHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 9.5 mm