0402AQC-5N1K-01 | Fastron
RF choke, SMD, 5.1 nH, 1.85 A, 0402AQC-5N1K-01
Order No.: 87D1976
MPN:
0402AQC-5N1K-01
Series: 0402AQC
0402AQC-5N1K-01 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Chip inductance, 0402AQC-5N1K-01, Fastron
Chip Inductors for RF Applications
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 5.1 nH
DC current 1.85 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.05 Ω
Measuring frequency 250 MHz
Quality Q Q 31
Design SMD
Length 1.2 mm
Width 0.65 mm
Height 0.65 mm