P6SMBJ60CA-AQ | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, bidirektional, AEC-Q101 qualified, 600 W, 60 V, DO-214AA, SMB, Diotec Semiconductor P6SMBJ60CA-AQ
Order No.: 66S1564
MPN:
P6SMBJ60CA-AQ
Series: P6SMBJ
P6SMBJ60CA-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Subject to prior sale
SMD Transient Diode, P6SMBJ60CA-AQ, Diotec
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version bidirektional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 60 V
Breakdown voltage 66.7 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C