P6SMBJ51CA-AQ | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, bidirektional, AEC-Q101 qualified, 600 W, 51 V, DO-214AA, SMB, Diotec Semiconductor P6SMBJ51CA-AQ
Order No.: 66S1552
MPN:
P6SMBJ51CA-AQ
Series: P6SMBJ
P6SMBJ51CA-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Price per unit*
1 pcs.
Subject to prior sale
SMD Transient Diode, P6SMBJ51CA-AQ, Diotec
Features
  • Peak pulse power of 600 W
  • Very fast response time
  • AEC-Q101 qualified
Filter Property Value
Version bidirektional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 51 V
Breakdown voltage 56.7 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C