DRC26-50S06 | DEUTSCH
Socket, 50 pole, straight, 5 rows, black, DRC26-50S06
Order No.: 72P2591
EAN: 4099889460827
MPN:
DRC26-50S06
DRC26-50S06 DEUTSCH Automotive Power Connectors Image 1
DRC26-50S06 DEUTSCH Automotive Power Connectors Image 2
DRC26-50S06 DEUTSCH Automotive Power Connectors Image 3
DRC26-50S06 DEUTSCH Automotive Power Connectors Image 4
DRC26-50S06 DEUTSCH Automotive Power Connectors Image 5
Image may differ
As a private customer, you can buy this item as soon as we have it back in stock.
Housing for female terminals, DRC26-50S06, DEUTSCH
Housing for female terminals, Wire-to-Wire, 50 Position, 4.42 mm Centerline, Sealable, Black, Wire & Cable, Signal.
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type socket
Pin number 50 pole
Version straight
Grid 4.42 mm
Connection crimp connection
Number of rows 5
Type of locking Yes
Rated voltage 250 V
Rated current 7.5 A